maturitní otázky, seminárky a referáty


Vysoká škola ekonomická, Praha 2003

Andrea Jandová

Vysoká škola ekonomická, nám. W. Churchilla 4, Praha 3

 

Na VŠE se nachází celkem pět fakult: fakulta financí a účetnictví, f. informatiky a statistiky, f. mezinárodních vztahů, podnikohospodářská a národohospodářská f., které jsou dále dělené dle oborů.

Výuka probíhá na Žižkově a na Jižním městě, kde tráví většinu času hlavně prváci.

Souhlasím s názory Lukáše Resla, který píše o svých zkušenostech z VŠE též na imaturita.cz, proto zmíním jen pár postřehů navíc.

 

Přijímací zkoušky

Přijímací zkouška probíhá v písemné formě z jazyka a matematiky (na fakultě Mezinárodních vztahů jsou povinné dva jazyky). K přípravě postačí již zmíněná kniha VŠE "Sbírka příkladů z matematiky k přijímacím zkouškám na VŠE" od RNDr. Marty Rosické a RNDr. Lady Eliášové se zaměřením na rovnice, úpravu výrazů, goniometrické funkce, komplexní čísla, analytickou geometrii, posloupnosti. Z jazyků se jedná především o gramatiku (vedlejší věty, spojky, časy) a vhodnost výrazů, vše formou doplňování do textu pomocí možností a,b,c,d.

 

Zápisy

Je opravdu vhodné obstarat si co nejdříve program studia (v prodejně skript a literatury ve staré budově na Žižkově). Já osobně jsem měla se sestavováním rozvrhu problémy, které vycházely z neznalosti jednotlivých zkratek předmětů, orientace v programu zápisu a registrace, podmínek zápočtů, systému zápisu přes počítač. Velkou výhodou je, že veškeré zápisy a registrace lze provádět přes internet pomocí programů dostupných na stránkách VŠE a rozvrh si volíte naprosto sami. Lze dosáhnout toho, že do školy budete chodit jen několik dnů v týdnu.

Identifikační karty

Ještě před začátkem výuky obdržíte svoji identifikační kartu. Je možné si koupit tzv. multifunkční identifikační kartu (200 Kč), která obsahuje platební funkce v rámci školy jako stravování v menzách, vstupy do knihoven a výpočetního centra, kopírování či tisk. Nebo lze získat tuto kartu s ISIC licencí za 300 Kč. Popř. se můžete rozhodnout pro obyčejnou identifikační kartu bez čipu, která nemá uvedené platební funkce a slouží jen k identifikaci.  Doporučuji zakoupit kartu ISIC, s níž máte nejen řadu slev, ale také nepotřebujete potvrzení o studiu pro dopravní podniky a umožní vám lepší pohyb po škole.

 

Koleje

Co se týká kolejí: jsem z Plzně a ubytování jsem nedostala. Ale žádost si určitě podejte a dobře sledujte výsledky ubytování a možnost odvolání. Ze své zkušenosti vím, že během prvního semestru získá kolej většina žádostí (i ty z Plzně) a hodně míst se uvolní. Pokud kolej přece jen nezískáte nebo o ni nemáte zájem a sháníte privát, doporučuji sledování nástěnek – hlavně na Jižním Městě. Najdete zde řadu inzerátů na podnájem, například pokoje v bytě, ale i levnější pronájmy garsonek či hledání spolubydlících, prodej a výměnu kolejí. Nástěnky jsou také dobré na nákup knížek a skript od starších studentů za dobré ceny, nabídky práce apod.

 

Tělocvik

Během studia musíte získat 2 zápočty z TV. Toho je možné dosáhnout buď 100% docházkou na hodinách tělocviku nebo účastí na některém z kurzů např. lyžování, voda atd. V hodinách tělocviku nesmíte ani jednou chybět. Nemoc se omlouvá, ale hodiny si přesto musíte nahradit. Většinou se přesouvají do následujícího semestru. Doporučuji zapsat si TV ihned v prvním ročníku, protože v kapacitách se dává přednost nováčkům. Starší studenti pak většinou doplňují volná místa a nemusí se tak nakonec věnovat sportu, kterému by chtěli. VŠE nabízí mnoho aktivit, jejichž seznam najdete na stránkách školy (www.vse.cz). I po získání zmíněných 2 zápočtů se samozřejmě můžete účastnit tělocviku dobrovolně.

 

Menza

Výuka v prvních ročnících probíhá především na JM, areál se skládá z budovy A a B, vedle školy je menza. Zde bych upozornila na objednávání jídla: u okénka obdržíte kartu menzy za poplatek 50 Kč, na kterou vám bude načten určitý počet bodů a peněz. Body odevzdáváte dle své potřeby na určitý měsíc společně s penězi (jeden oběd stojí kolem 22 Kč). Body získáte při zápisu v podobě lístečků s čísly na kartě strávníka VŠE. Jeden bod = jedno jídlo (večeře nebo oběd). Pomocí automatů si pak každý den můžete jídlo objednávat nebo objednávku rušit pouhým protažením karty přes snímač. Když vám dojdou peníze či body, je třeba vystát frontu k okýnku, kde si kartu dobijete.

 

Přípravný týden

Letos, zřejmě poprvé, se uskutečnil tzv. přípravný týden tzn. týden před začátkem výuky. Z informací, které nám byly poskytnuty ( na internetu, na  nástěnkách), nebylo jasné,  jaké přednášky se budou konat, jestli proběhnou i cvičení, jaké předměty jsou a nejsou povinné… prostě jste museli mít hodně kontaktů nebo dostatečnou trpělivost, abyste se dohledali konečné verze rozvrhů. Doporučuji sledovat ilist – studentský informační list (www.ilist.cz), kde najdete odpovědi na řadu otázek. Těžko říct, jestli se toto přípravné období uskuteční i příští rok, ale každopádně je dobré s ním počítat.

 

Knihovna

VŠE má několik knihoven a studoven. Nacházejí se na JM i na Žižkově a jejich služby přijdou vhod. Můžete využívat posluchárny, počítačové či jazykové studovny. Není nad to si včas zjistit, jaké prameny budete na jaký předmět potřebovat a co nejdříve si knihy zamluvit. Již po prvním týdnu výuky byly některé dostupné až v březnu příští rok. To není vůbec povzbudivé a vám nezbude nic jiného, než si je koupit za plnou cenu popř. se slevou od starších spolužáků. Knihy je možné objednat přes internet nebo z počítačů umístěných přímo v knihovnách.

 

Na závěr

Za těch pár týdnů mého působení na VŠE jsem zjistila, že konkurence je opravdu velká. Ale na druhou stranu jsem se přesvědčila, že často slýchané názory o studentské odměřenosti a profesorském nezájmu nejsou natolik pravdivé.

VŠE pořádá řadu zajímavých seminářů, přednášek, kulturních pořadů a jiných akcí. Většinu potřebných informací najdete na internetu, včetně návodu a programu na zápis a registraci, přehled předmětů, vlastních stránek fakult aj.

V prvním ročníku absolvujete především základní předměty (ekonomie, matematika, jazyky), ale zvolit si můžete i semináře s užším zaměřením, jejichž výběr je velký.

Škola nabízí studium v zahraničí, vyjde vstříc v požadavku kombinace oborů, v Praze lze najít práci v podobě brigád či stálejších zaměstnání v oboru, které vám svým způsobem zajišťují praxi.

 

Už jen dodám, že je dobré volit si hodiny i podle vyučujících, především cvičení.  Samozřejmě nemůžete vědět, který profesor patří k těm nejlepším, ale pokud se například při zápisu zeptáte starších spolužáků, nic neztratíte. Nebo nabízím svoji pomoc - když bude třeba, odpovím na dotazy: andrea.j@centrum.cz.

 

Odkazy

www.vse.cz

www.ilist.cz

jm.vse.cz

Máte zkušenosti se studiem na této fakultě? Podělte se o ně s ostatními: